logo

PDA

PDA (personal digital assistant) byl malý kapesní "počítač". Jejich rozmach začal koncem devadesátých let, tehdy byla dostupná platforma s operačním systémem PalmOS, Microsoft se svou platformou PocketPC (operační systém Windows Mobile) přišel na trh až relativně pozdě v roce 2000. Zařízení měla dotykové displeje s úhlopříčkou okolo 3,5 - 4" a většinou minimum tlačítek. Vznikla jako elektronický organizér, s rostoucími možnostmi hardware se rozšiřovalo spektrem možností: kancelářský software, podpora multimédií, aplikace k jakémukoli zaměstnání nebo lidské činnosti, hry. Později, díky novým technologiím, se dalo PDA připojit k internetu přes Wi-Fi nebo pomocí mobilu s Bluetooth. Postupem času klasické mobilní telefony také přibíraly na funkcích, až se vyrovnaly PDA, navíc měly výhodu modulu GSM, který PDA obvykle neměly. Dnes jim říkáme chytré telefony.

Jako zajímavý paradox mi přijde srovnání PDA a mobilních telefonů; v době kdy mobily měly rozlišení displeje maximálně 176 × 220 a k tomu podporu Java a někdy i mp3, PDA měly operační systém - bezkonkurenční výhoda, hromady užitečných aplikací, Wi-Fi... Mimo dosah Wi-Fi se sice hodil právě mobil ale ten mobil sám o sobě uměl pouze Wap. Také stojí za zmínku první iPhone: řekl bych že použitelností zaostával, ale něco uměl, protože si ho lidé oblíbili, dostal se mezi masy. Ve stejné době přišel na thr (mobil) THC Touch HD, kterého považovažuji za plnohodnotného nástupce PDA. A dnes? Smartphone je standard, má spoustu výkonu, dostupný internet. Ale využíváme jej často spíše pro zábavu, na produktivní a užitečné věci je stále nejlepší klasický počítač.

Myslím si, že nevyužíváme potenciál dnešních chytrých telefonů. Mají hromadu výkonu a funkcí ale hlavní náplň je často chatování na Messengeru :( Ani já nejsem vyjímka, práší se naněj - existují i levnější budíky. Nadruhou stranu když si je lidé zaplatí... ať si snimi dělají co chtějí.